Světový motokros se vrací do Česka, světový šampion k závodění

/
1968 přečtení
7 minut čtení

Mistrovství světa v motokrosu čeká o víkendu 12. podnik letošního 19dílného seriálu, kterým bude Grand Prix České republiky. Loketské serpentiny přivítají motokrosovou elitu již pošestadvacáté.

Do startovního pole královské třídy MXGP se po zranění z předsezónní přípravy vrací úřadující mistr světa Tim Gajser. Návrat obhájce titulu bude pro každého motokrosového fanouška velkou událostí. V jaké formě se po dlouhé pauze představí? Španěl Jorge Prado s GasGasem, který vede šampionát o více než 100 bodů, je letos vzorem konzistence, což soupeřům ztěžuje šanci výrazněji stahovat jeho náskok. Vítěz předchozích 2 podniků v Indonésii Romain Febvre na Kawasaki drží průběžně 2. příčku a i v Lokti bude patřit k favoritům. Rubén Fernández z továrního týmu Hondy v Indonésii nebyl v nejlepší formě, a tak jeho pronásledovatelé Seewer a Coldenhoff nasbírali důležité body a snížili odstup od španělského jezdce. Po návratu do Evropy, kdy se k němu připojí týmový kolega Tim Gajser, Fernández jistě ze sebe vydá vše, aby si 3. pozici v šampionátu udržel. Jeremy Seewer našel během posledních závodů recept na to, jak jezdit stabilně vepředu, navíc loni v Lokti vyhrál. Jeho týmový kolega Glenn Coldenhoff z Monster Energy Yamaha Factory MXGP Teamu také ukazuje rychlost a i on bude na západě Čech bojovat o špičkové umístění.

Událostí loketského víkendu bude návrat pětinásobného světového šampiona Tima Gajsera k závodění po složité léčbě zlomené stehenní kosti. (Foto: Honda Racing Corporation)

Jako vedoucí muž třídy MX2 přijíždí do Lokte Andrea Adamo z týmu Red Bull KTM Factory Racing. Ital bohatě skóruje, když se pravidelně umisťuje na stupních vítězů, a má všechny předpoklady k tomu, aby i u nás výrazně navýšil své bodové konto. Nedávno s ním tovární tým KTM prodloužil smlouvu o další rok, takže může jet bez většího tlaku. Francouz Thibault Benistant na Yamaze nedosáhl v poslední době očekávaných výsledků a spíše jen minimalizoval ztráty. V předchozím průběhu sezony však několikrát ukázal, že umí zapnout a podat špičkový výkon, což by mohl být případ Lokte. Kay de Wolf z týmu Nestaan Husqvarna Factory Racing je zatím třetí a dostává se zpět do rytmu poté, co nebyl ve třech posledních velkých cenách úplně na výši. Dominantní vítěz z Indonésie Jago Geerts je po zranění zápěstí zpět na vrcholu. Belgičan ve službách Yamahy nevzdává své odhodlání konečně vybojovat titul, k němuž měl mnohokrát tak blízko. V Lokti loni vyhrál, což jej pasuje na jednoho z favoritů nadcházejícího víkendu.

Andrea Adamo zatím ukazuje soupeřům záda, ale v Lokti nad Ohří to nebude mít snadné. O slovo se hlásí i jiní – především po zranění nabuzený a po titulu toužící Jago Geerts. (Foto: Infront Moto Racing)

Přestože do hry o přední příčky nezasáhnou, nebudou ve startovním poli chybět čeští jezdci. Ve třídě MXGP pojedou Jakub Terešák na Husqvarně (startovní číslo 124), Rudolf Weschta na KTM (137) a Jonáš Nedvěd na Hondě (202). V „emiks-dvojkách“ nastoupí Daniel Mandys na Yamaze (50), Petr Polák na Yamaze týmu Young Motion powered by Resa (313) a Martin Venhoda na GasGasu (437). Větší šance na úspěch mají Češi ve vložených závodech mistrovství Evropy – EMX65, EMX85 a EMX2T. Do elektrické budoucnosti motokrosu nechá nahlédnout Junior e-Motocross Series. Čeká nás víkend nabitý špičkovým off-roadovým závoděním v jedné stopě, který stojí za shlédnutí.

Napsat komentář

Předchozí článek

Mareš na ME ve Švédsku senzačně šestý

Další článek

Salač opouští tým, o novém působišti zatím mlčí

Nejnovější články

0 £0.00