Blesk z čistého nebe: MS v rallye už za rok v Česku!

/
13766 přečtení
8 minut čtení

Dnešní bláznivý svět nepřestává překvapovat. To, co se zdálo jako téměř nemožné, se už příští rok velmi pravděpodobně stane realitou. Mistrovství světa v automobilových soutěžích se jednoho říjnového dne podívá do Česka. A slavnostní start by se měl uskutečnit v Praze…

Tak dlouho se WRC Promoter prsil přesunem většího počtu soutěží mimo Evropu, až se přepočítal. Bída evidentně obchází motorsport i v jiných částech světa, a tak nečekaně vypověděl smlouvu Nový Zéland. U protinožců nechtějí pořádat světovou rally každoročně, ale jen jednou za 2 až 3 roky. A protože sousední Austrálie se do kalendáře moc nehrne, na pátém kontinentu se příští rok nepojede. Ani plánovaná soutěž v USA zatím není ve stádiu proveditelnosti, rázem tedy zbylo jen 5 zámořských podniků. Chtěl-li WRC Promoter zachovat předem avizovaný počet 14, musel se porozhlédnout jinde. Jelikož 10 nasmlouvaných destinací má šotolinový povrch, bylo docela jasné, že se bude hledat soutěž na asfaltu. Favorizované Katalánsko se potýká s finančními potížemi a sázka na něj by byla značným rizikem. Ke slovu se nakonec přece jenom dostal koncept středoevropského podniku pod taktovkou německého autoklubu ADAC, který byl paradoxně německým promotérem už jednou odmítnut. Inu, nouze naučila Dalibora housti, jak říká jedna česká pověst…

Ve vinicích nad údolím řeky Mosely se německá soutěž MS uskutečnila naposledy v roce 2019. Od příštího roku najde nový domov na pomezí Bavorska, Česka a Rakouska. (Foto: Citroën Racing)

Určitou představu o tom, jak by to mohlo za rok vypadat, dá 58. ADAC Knaus Tabbert 3 Städte Rallye, která se pojede v polovině října mimo jiné jako závěrečný díl mezinárodního mistrovství ČR 2022. Pro potřeby MS však bude prodloužena a do značné míry přeskládána, jakkoliv termín by mohl být zachován. Kompromisní charakter podniku, na němž budou participovat 3 národní sportovní autority, se pochopitelně projeví komplikovaným harmonogramem s dlouhými přejezdy. Slavnostní start by se totiž měl odehrát v Praze, přičemž rychlostní zkoušky úvodní páteční etapy budou vytyčeny na území České republiky (patrně v jihozápadních Čechách). Na sobotu a neděli se soutěž přesune do Německa a Rakouska s tím, že centrem se stane jihobavorské město Passau. Z vyjádření promotéra plyne, že na financování se dohodly 3 zainteresované strany – mezi nimi Autoklub České republiky – a že tento společný počin bude součástí MS v letech 2023, 2024 a 2025. Co to znamená pro český motorsport jako celek, se v tuto chvíli dá těžko odhadovat. Ve velmi složité ekonomické situaci, která nás čeká nejen příští rok, však lze předpokládat, že řada jiných významných událostí na českém území skončí. Tipli bychom si, že kromě zatím bezejmenné středoevropské rally u nás zůstane už jen motokrosové MS v Lokti nad Ohří. Cokoliv nad rámec toho by bylo příjemným překvapením. K tématu se vrátíme, jakmile budou známy kalendáře FIA a FIM pro novou sezonu.

Předběžný kalendář MS v rallye 2023*:

19.-22.1.             Monako (Monte Carlo)

9.-12.2.               Švédsko (Umea)

Březen                 Mexiko

Duben                  Chorvatsko

Květen                 Portugalsko

Červen                 Itálie (Sardinie)

Červen                 Keňa

Červenec             Estonsko

Srpen                   Finsko

Září                       Chile

Září                       Řecko

Říjen                    Střední Evropa (Německo/Česko/Rakousko)

Listopad              Japonsko

Prosinec              Saudská Arábie

*Definitivní kalendář včetně přesných termínů bude oficiálně zveřejněn 19. října po zasedání světové rady motorsportu FIA.

Napsat komentář

Předchozí článek

Český trial se blýskl na světové úrovni

Další článek

Stříbrná tečka Jana Kvěcha

Nejnovější články

0 £0.00