Stříbrná tečka Jana Kvěcha

/
814 přečtení
4 minut čtení

Doba stříbrná pokračuje. Po druhých místech reprezentačního družstva na dlouhé dráze a juniorského týmu na krátké dráze se česká plochodrážní scéna dočkala třetího titulu vicemistra světa v letošním roce. Tentokrát v individuálním hodnocení…

Mistrovství světa jednotlivců na krátké ploché dráze uzavřelo sezonu 2022 o uplynulém víkendu v polské Toruni. V šampionátu pro jezdce do 21 let, nově nazvaném SGP2, patřil od začátku k favoritům odchovanec pražského Olympu Jan Kvěch na stroji Stuha GM. Přestože se mu poslední závod moc nepovedl a do finálové jízdy nepostoupil, uhájil 2. příčku v konečném pořadí a na závěr své juniorské kariéry si na krk pověsil stříbrnou medaili. „Nebyl to pro mě nejlepší závod, ale v celkové klasifikaci jsem druhý a to je úžasný moment. V seriálu jsem neměl tolik štěstí. Potřetí jsem nebyl na pódiu, dvakrát jsem byl čtvrtý. Dnes jsem se cítil dobře na motorce, ale měl jsem problémy po startech. A ty byly klíčovým faktorem,“ shrnul brzy 21letý český plošinář poslední rok svého působení mezi juniory pro specializovaný web SpeedwayA-Z.cz. Nakonec to byl právě on, kdo dokázal narušit hegemonii mladých Poláků. Mistrem světa se stal Mateusz Cierniak, na 3. a 4. místě skončili jeho krajané Jakub Miskowiak a Wiktor Lampart.

Jan Kvěch (vlevo) sice ani po jednom ze tří závodů SGP2 nevystoupil na bednu, ale v součtu bodů to stačilo na titul vicemistra světa za suverénním Polákem Mateuszem Cierniakem. (Foto: Discovery Sports Events)

Mezi seniory vyhrál poslední Speedway Grand Prix roku 2022 Slovák Martin Vaculík, ale několik slabších závodních víkendů mu zabránilo vystoupat výše než na konečné 9. místo. Světovým šampionem se potřetí v kariéře stal hvězdný Polák Bartosz Zmarzlik. Za ním skončili Dán Leon Madsen, další Polák Maciej Janowski, Švéd Fredrik Lindgren a Britové Robert Lambert a Daniel Bewley. Ti si automaticky zajistili účast v příštím ročníku MS, k nim se přidá trojice nejúspěšnějších z letošní Grand Prix Challenge – Švéd Kim Nilsson a Australané Jack Holder a Max Fricke. Zbývající šestici stálých účastníků vybere promotér na základě vlastních kritérií. Dá se očekávat, že mezi nimi bude juniorský mistr světa Mateusz Cierniak. Jestli se dostane i na Jana Kvěcha, není v tuto chvíli předvídatelné. Reálná šance rozhodně existuje a věřme, že to tak dopadne. Vždyť naposledy byl český jezdec součástí celého seriálu v sezoně 2008.