Napínavý příběh se zlatým koncem

/
965 přečtení
4 minut čtení

Tak se to přece jenom povedlo. Petr Nikodém si dojel pro titul mistra Evropy v nejprestižnější autokrosové divizi SuperBuggy. Po 15 letech má Česká republika zase velkého šampiona v této kdysi populární disciplíně…

Jméno Petra Nikodéma se přes jeho nízký věk 23 let stalo autokrosovým inventářem. Vždyť začínal závodit dávno před nástupem do školy a za ta léta prošel celou hierarchií od nejmenších dětských bugin. Na cestě k vrcholu vystřihl mimo jiné 2 tituly mistra Evropy v šestnáctistovkách a bylo jen otázkou času, kdy poměří síly s absolutní elitou. Mělo k tomu dojít už v sezoně 2020, ale ta se kvůli covidu ani nerozjela. Loni posbíral zkušenosti a skončil celkově pátý, letos se od začátku netajil nejvyššími ambicemi. Při jeho jezdecké erudici i technickém zázemí nebylo divu. Tým postavený kolem rodinné firmy Caravan Metropol zkonstruoval stroj, který v mnoha ohledech udává tón. Pokud funguje bez problémů, konkurenti nemají moc šancí. Že se rozhodovalo až v úplném závěru, mělo na svědomí několik vrtochů techniky. Motor Honda o objemu 1,7 litru dostal u brněnského ladiče Marat engineering přeplňování a jeho papírové parametry vypadají skvěle. Jenže proti motorům Volvo, Audi a jiným, které se jako přeplňované už „narodily“, poněkud kulhá spolehlivost. Až se ji podaří vychytat, 4 evropské tituly Petra Bartoše se patrně otřesou v základech.

Když nemá technické potíže, je k nepolapení. Bugina z dílny Caravan Metropol s Petrem Nikodémem za volantem se stala postrachem soupeřů. (Foto: Caravan Metropol ACCR Czech Team)

Do letošního desetidílného seriálu zasáhla řada dalších českých autokrosařů nejen v divizi SuperBuggy. V šestnáctistovkách pravidelně startoval Jakub Novotný, ale celkové stupně vítězů mu těsně unikly. Juniorské šestistovky už tradičně vypadají jako mezinárodní mistrovství republiky, tentokrát se šťastným koncem pro Arnošta Floriána. V nově vypsané divizi CrossCar si Adam Kotaška zřejmě dělal zálusk na lepší výsledek než 7. místo. FIA CrossCar Academy Trophy pro jezdce od 13 do 16 let, kteří mezi sebou soupeří v identických buginách LifeLive TN5 s 75koňovými motory Yamaha MT07, doplnila autokrosové mistrovství Evropy při 5 závodních víkendech a Stanislav Brousek z nich vytěžil bronzovou medaili.

Evropští mistři roku 2022: SuperBuggy – Petr Nikodém (CZ/CM Buggy Honda), Buggy1600 – Kevin Peters (LUX/GRR Triumph), JuniorBuggy – Arnošt Florián (CZ/Alfa Racing Suzuki), CrossCar – David Méat (F/Kamikaz K3 Yamaha R6)

Napsat komentář

Předchozí článek

Stříbrná tečka Jana Kvěcha

Další článek

Krajčovič překvapil bronzem, ale světovost zatím chybí

Nejnovější články

0 £0.00