Krajčovič překvapil bronzem, ale světovost zatím chybí

/
841 přečtení
5 minut čtení

Mistrovství světa ve flat tracku letos poprvé přineslo medaili českému jezdci. Ervín Krajčovič bral v dramatickém finiši bronz a bezesporu dosáhl na největší úspěch své dosavadní kariéry. Relativně nová disciplína se však stále hledá.

Americká obdoba ploché dráhy nesměle zapouští kořeny i v Evropě a FIM jí dokonce v roce 2011 propůjčila statut světového šampionátu. Možná poněkud předčasně, protože v současné podobě světovým dojmem rozhodně nepůsobí. Letos se odjelo 5 závodů v 5 evropských zemích – z toho 3 v rozmezí 3 týdnů. Větší pozornost nevzbudily a nebýt spojení jednoho z nich s plochodrážní Zlatou přilbou v Pardubicích, existence seriálu by si kromě účastníků a jejich rodinných příslušníků málokdo všimnul. Přitom v USA jde o populární sport, který sledují tisíce lidí na místě a statisíce u televizních obrazovek. Také proto může tamní kalendář čítat 18 závodů v různých státech unie. Proti tomu vypadá mistrovství světa ještě hůře než onen pověstný chudý příbuzný. To je bohužel obecnější problém motocyklové federace FIM, která mistrovstvím světa onálepkovala desítky šampionátů, z nichž skutečně světovou úroveň má jen pár.

Ervín Krajčovič (vpravo) se dočkal největšího úspěchu své dosavadní kariéry. V týmu Orion – Moto Racing Group vedeném jeho otcem Ervínem Krajčovičem starším našel podmínky, které z něj udělaly dominantního lídra českého flat tracku. (Foto: Alex Raby)

Poté, co po loňské sezoně ukončil kariéru finský fenomén Lasse Kurvinen, se do role největšího favorita pasoval Matteo Boncinelli. Vyhrál oba úvodní podniky a zdálo se, že nebude co řešit. Jenže italský bouřlivák pokračoval stylem věnec nebo kotrmelec a tahle nevyrovnanost ho nakonec o titul připravila. Italové vládli „světovému“ flat tracku nepřetržitě 9 let, než jim srazil hřebínek Kurvinen, a letos se čekal jejich návrat na trůn. Jenže úřadující vicemistr Corradetti to po zpackaném úvodu zabalil, Moschini vyhrál v Pardubicích a ostatními závody se spíš protrápil, no a o Boncinellim už řeč byla. Poprvé v historii se tak radovali Španělé. Gerard Bailo získal titul překvapivě, ale zaslouženě. Totéž platí pro našeho Ervína Krajčoviče, jenž dvakrát vystoupil na stupně vítězů. Konečné 3. místo nelze hodnotit jinak než jako nečekaný průlom naší flat-trackové jedničky mezi nejužší špičku.

Konečné pořadí MS ve flat tracku 2022: 1. Gerard Bailo (E/KTM) 95 bodů, 2. Matteo Boncinelli (I/GasGas) 86, 3. Ervín Krajčovič (CZ/KTM) 78, 4. Daniele Moschini (I/Zaeta) 76, 5. Masatoši Ohmori (J/Kawasaki) 65,… 15. Ondřej Svědík (CZ/Yamaha) 33,… 19. Jiří Kraus (CZ/Honda) 21.

Napsat komentář

Předchozí článek

Napínavý příběh se zlatým koncem

Další článek

8. díl Českého motorsportu je online

Nejnovější články

Český ústup ze slávy

Automobilové závody do vrchu bývaly téměř jistou zásobárnou evropských medailí pro české jezdce. Tentokrát vše nasvědčuje

0 £0.00