Vstříc rozhodující fázi: bude se v Mostě lámat chleba?

//
2002 přečtení
8 minut čtení

O víkendu hostí mostecký autodrom osmé klání světového šampionátu superbiků. V bojích o mistrovské tituly přituhuje a kdo na severu Čech získá výhodu, může si ji přenést do závěrečné třetiny letošního seriálu.

Předchozí podnik v italské Imole nezvládl obhájce titulu Álvaro Bautista a pádem dal šanci pronásledovatelům. Ti byli po Doningtonu hodně skleslí, ale před Mostem cítí naději. Především Toprak Razgatlioglu neztrácí bojového ducha a před odchodem k BMW by rád Yamaze na rozloučenou vyjel ještě jeden titul. Extrémně rychlá Ducati má na rovinkách výhodu v top speed a Bautista jezdecky zraje jako víno, ale titul v kapse ještě nemá. Pokud na něj Razgatlioglu v Mostě najede nějaké body, závěr šampionátu zdramatizuje. Naopak ze hry venku už se zdá být nejúspěšnější superbikový jezdec všech dob – šestinásobný mistr světa Jonathan Rea. Úvod letošní sezony ho nezastihl v oslnivé formě a Kawasaki je aktuálně až třetí silou v poli. V Mostě bude chtít především postoupit na 3. příčku průběžného pořadí před italskou dvojku Yamahy Andreu Locatelliho. Stupně vítězů tentokrát nemusejí být sci-fi ani pro Scotta Reddinga trápícího se s BMW. Průběžně je až dvanáctý, ale loni dokázal v Mostě vystoupit na bednu. Podaří se mu to i letos? Bavorská značka stále nemůže najít recept na cestu vpřed a stejně jako Honda tápe ve vývoji. Zatímco Japonci působí podobně jako v MotoGP poněkud bezradně, Němcům nelze upřít tah na branku. Ten zatím k průlomu nevedl, ale dílčí úspěch není vyloučen. Zrovna na mosteckém autodromu by k němu mohlo být blíž než jinde.

Startovní číslo 1 vozí na své Ducati obhájce titulu Álvaro Bautista. Sedmdesátibodový náskok v čele MS znamená, že z Mostu odjede jako vedoucí muž průběžného pořadí, ať se stane cokoliv. (Foto: Dorna WSBK)

Královská třída Superbike je jasným highlightem nadcházejícího víkendu, ale závodit se bude i v obou nižších kubaturách. Supersporty má nejlépe rozjeté Nicoló Bulega na Ducati a zdá se, že si tím říká o místo v superbikovém továrním týmu italské značky na úkor málo výrazného krajana Michaela Rubena Rinaldiho. V malých supersportech 300 zatím nejlépe tahá Němec Dirk Geiger na KTM, ale za ním je to našlapané v rozmezí několika bodů. Náš Petr Svoboda se drží na děleném 3. místě a stále má titul na dosah. Čeští jezdci budou zastoupeni i ve vyšších třídách, byť tam už to na žádnou velkou díru do světa nevypadá. V supersportech nastoupí Ondřej Vostatek, jenž osedlá Triumph v barvách britského týmu PTR jako náhradník za zraněného Harryho Trueloveho. V superbicích se na kulisu domácího podniku těší Oliver König, pro něhož by jakákoliv bodovaná pozice znamenala splnění snu. Zatím na jeho kontě svítí nula.

Nejmenší třída, ale největší naděje na stupně vítězů pro českého jezdce – Petr Svoboda bude na mosteckém autodromu pokračovat ve své misi. (Foto: Dorna WSBK)

Navzdory všeobecnému zdražování nedošlo oproti loňskému roku k navýšení cen vstupenek pro diváky – naopak rozdělením na sektory základní vstupné dokonce výrazně zlevnilo. Jednodenní vstupenka stojí v sobotu i v neděli 1850 Kč (v předprodeji 1500 Kč), celovíkendová zahrnující také páteční tréninky pak vyjde na 3450 Kč (2890 Kč). V ceně je vždy obsažen přístup do paddocku. Na divácký svah včetně tribun se lze dostat už za 950 Kč (750 Kč). Rodiny může potěšit skutečnost, že děti do 6 let mají vstup zdarma a pro mládež do 18 let platí vstupné snížené na 300 Kč (240 Kč). Sobotní program začíná v 9:45 kvalifikacemi, od 12:40 jsou na pořadu první závody. Neděli otevře v 11 hodin atraktivní Tissot Superpole Race superbiků na 10 kol a po něm následují druhé závody – Supersport na 19 kol (12:30), Superbike na 22 kol (14:00) a Supersport 300 na 14 kol (15:15).

Stav MS superbiků 2023 po 7 podnicích: 1. Álvaro Bautista (E/Ducati Panigale V4R) 391, 2. Toprak Razgatlioglu (TR/Yamaha YZF-R1) 321, 3. Andrea Locatelli (I/Yamaha YZF-R1) 208, 4. Jonathan Rea (GB/Kawasaki ZX-10RR) 201, 5. Axel Bassani (I/Ducati Panigale V4R) 179, 6. Michael Ruben Rinaldi (I/Ducati Panigale V4R) 129 bodů.

Sestřih sobotního závodu MS superbiků 2022 v Mostě

Napsat komentář

Předchozí článek

Salač opouští tým, o novém působišti zatím mlčí

Další článek

Mistrovství světa superbiků v Mostě: pohledem profesionálů

Nejnovější články

0 £0.00