Posádky dealerských týmů ŠKODA dominovaly

470 přečtení
9 minut čtení

Letošní domácí šampionát v dvoudenních soutěžích dospěl ke svému závěru. Zasáhly do něj i 4 posádky v barvách autorizovaných obchodníků ŠKODA AUTO Česká republika, které skvěle reprezentovaly lídra českého automobilového trhu. V konečném pořadí SONAX Mistrovství ČR si totiž mezi sebe rozdělily všechny medailové pozice.

Domácími šampiony se opět stali Jan Kopecký a Jan Hloušek z Agrotec ŠKODA Rally Teamu. Pro nejúspěšnějšího českého soutěžního jezdce to byl již 9. mistrovský titul v jeho bohaté kariéře, navigátor se radoval z 2. společného úspěchu. Pozici vicemistrů obhájili Filip Mareš s Radovanem Buchou z Laureta Auto ŠKODA Teamu. Neztratili se ani mladíci Dominik Stříteský ze stáje ACA ŠKODA Vančík Motorsport a Adam Březík ze zlínského Samohýl ŠKODA Teamu, kteří v průběhu sezony zrychlovali, jasně prokázali svůj výkonnostní potenciál a skončili na třetím, respektive pátém místě. „Letošní sezona se našim dealerským týmům opravdu povedla, o čemž nejlépe svědčí konečné výsledky. Všechny podporované posádky předváděly výkony na vysoké úrovni a za to jim patří poděkování,“ ohlédl se za mistrovskou sezonou 2022 Libor Šedivák, vedoucí marketingu českého zastoupení značky ŠKODA. Jan Kopecký se stal králem sezony z pohledu všech statistických ukazatelů. Kromě mistrovského titulu vyhrál nejvíce soutěží (6) i jednotlivých rychlostních zkoušek (40). Filip Mareš zvítězil ve 20 zkouškách, Dominik Stříteský ve 2 a Adam Březík v 1. Sezona 2022 znovu potvrdila nejen dostatečnou rychlost, ale i výjimečnou spolehlivost soutěžních speciálů ŠKODA FABIA. Žádný z podporovaných jezdců nehlásil vážnější technické problémy, pouze Filip Mareš musel jednou odstoupit kvůli závadě převodovky. Není divu, že se české vozy staly velmi oblíbeným a zdaleka nejpoužívanějším závodním náčiním ve startovním poli. Kromě 4 dealerských týmů jejich předností využívaly desítky dalších tuzemských i zahraničních posádek.

Zatímco ostatní posádky dealerských týmů uzavřely sezonu v Pačejově, dvojice zlínského Samohýl ŠKODA Teamu Adam Březík/Ondřej Krajča se zúčastnila závěrečné 3 Städte Rallye na území Česka, Německa a Rakouska. Bohužel havárie znamenala nejen odstoupení ze soutěže a poškozený vůz, ale také ztrátu 4. místa v konečném pořadí českého šampionátu. (Foto: ŠKODA AUTO)

Seriál mistrovských soutěží, letos netradičně zakončený na německém území, patří minulosti. Pro podporované posádky však sezona pokračuje dalšími aktivitami. Adam Březík bude koncem října na Rally Vsetín usilovat o celkové vítězství v Poháru 2+, který se jezdí v rámci jednodenních rallysprintových podniků. Po 3 vyhraných sprintech má velmi dobré vyhlídky na zlatou medaili. Filip Mareš chce nasbírat mezinárodní zkušenosti na německé ADMV Lausitz Rallye. Začátkem listopadu se proto zúčastní této populární šotolinové soutěže, jejíž rychlostní zkoušky vedou nedaleko českých hranic. O stejném víkendu se uskuteční v Sosnové u České Lípy tradiční Setkání mistrů automobilového sportu, kde se divákům představí mimo jiné bronzový muž letošního šampionátu Dominik Stříteský. Staronový mistr republiky Jan Kopecký pokračuje ve své práci testovacího jezdce pro ŠKODA Motorsport a věnuje se jízdním zkouškám čerstvě homologovaného speciálu ŠKODA FABIA RS Rally2. V nejbližší době ho proto čeká intenzivní testování v Chorvatsku. I letošní rok potvrdil, že model založený na podpoře jednotlivých dealerských týmů představuje optimálně fungující platformu pro propagaci značky ŠKODA v českém rallysportu. „Věříme, že se našim zástupcům bude dařit i příští rok. V jaké formě se zapojíme, je v tuto chvíli předmětem interního plánování. Každopádně mohu slíbit fanouškům, že v sezoně 2023 uvidí na domácích tratích náš nový soutěžní speciál ŠKODA FABIA RS Rally2,“ uzavírá Libor Šedivák.

Konečné pořadí SONAX Mistrovství ČR v rally 2022:

1. Jan Kopecký/Jan Hloušek (Agrotec ŠKODA Rally Team/ŠKODA FABIA Rally2 evo) 322,5 b.

2. Filip Mareš/Radovan Bucha (Laureta Auto ŠKODA Team/ŠKODA FABIA Rally2 evo) 269,5 b.

3. Dominik Stříteský/Jiří Hovorka (ACA ŠKODA Vančík Motorsport/ŠKODA FABIA Rally2) 217,5 b.

4. Aleš Jirásek/Petr Machů (Praga-Automotive s.r.o./ŠKODA FABIA Rally2) 142,5 b.

5. Adam Březík/Ondřej Krajča (Samohýl ŠKODA Team/ŠKODA FABIA Rally2) 140 b.

6. Erik Cais/Igor Bacigál (Yacco ACCR Team/Ford Fiesta Rally2) 115,5 b.

7. Karel Trojan/Petr Chlup (Korno Motorsport/ŠKODA FABIA Rally2) 115 b.

8. Martin Vlček/Alexandra Skripová (Kowax 2Brally/Hyundai i20 R5) 103 b.

9. Věroslav Cvrček/Ondřej Šálek (Kontakt Škoda Team/ŠKODA FABIA Rally2 evo) 49 b.

10. Jaromír Tarabus/Daniel Trunkát (T&T Racing/Peugeot 208 Rally4) 47 b.

Napsat komentář

Předchozí článek

Jílková našla nové působiště. Co bude s Bábíčkovou?

Další článek

9. díl Českého motorsportu je online

Nejnovější články

Český ústup ze slávy

Automobilové závody do vrchu bývaly téměř jistou zásobárnou evropských medailí pro české jezdce. Tentokrát vše nasvědčuje

0 £0.00