Český sajdkárkrosař píše historii

/
1094 přečtení
5 minut čtení

Ondřeji Čermákovi se splnil sen. Stal se historicky prvním Čechem, který se může pochlubit titulem mistra světa. Co na tom, že životního úspěchu dosáhl po boku nizozemského jezdce…

Bratři Čermákové patřili k nejlepším českým posádkám řadu let a pohybovali se v první desítce světového šampionátu, ale na úplný vrchol to nikdy nestačilo. Není divu. Sajdkárkrosu vládnou Nizozemci a při jejich profesionálním zázemí je velmi obtížné držet s nimi krok. Ve většině ostatních zemí, Česko nevyjímaje, tato disciplína funguje na mnohem skromnější bázi. Přesto si 37letý spolujezdec chtěl splnit klukovský sen. Nezbylo tedy nic jiného než nastoupit do sajdkáru pilotovaného Nizozemcem. Tak se loni objevil po boku Juliana Veldmana a hned z toho bylo konečné 3. místo. Zřejmě i díky tomu přišla nabídka, která se neodmítá. Čermáka oslovil čtyřnásobný mistr světa Etienne Bax a společně se vydali na cestu letošní sezonou. Jak to dopadlo, už víme. Bax je od včerejška pětinásobným šampionem a Čermák se dočkal vysněné mety.

Z mistrovského titulu se radují nizozemský jezdec Etienne Bax (vlevo) a český spolujezdec Ondřej Čermák. (Foto: WSC)

Jakkoliv je MS v sajdkárkrosu malým šampionátem pod křídly FIM, nemělo by zaniknout, že tuzemská stopa v něm nevede jen přes nového mistra světa. Už od roku 2020 působí v roli promotéra česká společnost APO Multimedia. Její funkční období, které zahrnuje i rok 2023, bohužel rámuje jedna rána osudu za druhou. Jen co odezněly covidové restrikce, je tu vlna nesmyslného zdražování. To samozřejmě nejvíce postihuje tzv. malé sporty. Už letos se hodně improvizovalo s kalendářem, který se několikrát změnil – a to i v průběhu sezony. Nakonec se podařilo uspořádat 6 podniků, což sice není mnoho, ale na druhou stranu ani výrazně méně než ve srovnatelných disciplínách motocyklového sportu. Navíc se o tomto víkendu v Kramolíně u Nepomuku uskuteční závody evropských družstev v sajdkárkrosu i quadcrossu jako definitivní tečka za sezonou 2022. Jakou podobu bude mít ta příští, je v tuto chvíli ještě zahaleno mlhou.

Žádná procházka růžovým sadem to nebyla. Nizozemsko-česká posádka musela bojovat až do závěrečných kol posledního závodu v německém Rudersbergu. (Foto: WSC)

Konečné pořadí MS 2022: 1. Etienne Bax/Ondřej Čermák (NL/CZ, WSP Husqvarna) 239, 2. Kert Varik/Lari Kunnas (EST/FIN, WSP AMS) 235, 3. Marvin Vanluchene/Robbie Bax (B/NL, WSP Zabel) 217, 4. Gert van Werven/Ben van den Bogaart (NL/NL, WSP TM) 179, 5. Koen Hermans/Nicolas Musset (NL/F, WSP AMS) 175, 6. Julian Veldman/Glenn Janssens (NL/B, WSP Mega) 141,… 29. Lukáš Černý/Bastien Chopin (CZ/F, WSP Jawa) 14,… 40. Jan Polívka/Pavel Boukal (CZ/CZ, WSP Zabel) 4.

Napsat komentář

Předchozí článek

Staňkova mise skončila. Co bude dál?

Další článek

Český trial se blýskl na světové úrovni

Nejnovější články

Český ústup ze slávy

Automobilové závody do vrchu bývaly téměř jistou zásobárnou evropských medailí pro české jezdce. Tentokrát vše nasvědčuje

0 £0.00