V Bahrajnu se česká vlajka neztratila

/
735 přečtení
4 minut čtení

Letošní mistrovství FIA monopostů formule 2 odstartovalo o posledním březnovém víkendu na okruhu v Sáchiru. V rámci Velké ceny Bahrajnu se poprvé jelo podle nových pravidel, která zahrnují 3 víkendové závody místo loňských 2 – dva sprinty a jeden hlavní závod (tzv. Feature Race). Opět u toho je i český tým Charouz Racing System, který se na úvod sezony neztratil.

Stáj z Žebráku u Berouna, vedená zkušeným manažerem Bobem Vavříkem, je jedním z 11 týmů, které mají zajištěno místo ve startovním poli. Pro letošek angažovala 2 nové jezdce: 20letý Němec David Beckmann loni poměrně úspěšně působil ve formuli 3, 24letý Brazilec Guilherme Samaia si už vyzkoušel formuli 2 u španělského týmu Campos Racing, ale za celou sezonu nezískal žádný bod. Ani tu letošní nezahájil nejlépe, když v Bahrajnu na bodované pozice nedosáhl. Jeho týmový kolega Beckmann byl úspěšnější a zabodoval v obou sprintových závodech. V tom prvním dokonce vystoupil na stupně vítězů, když skončil třetí. Hlavní závod dokončil na 11. místě, a body z něj mu tak těsně unikly. Po úvodním podniku roku 2021 se usadil na 9. příčce průběžného pořadí s 12 body.

Skvěle vstoupil do sezony Číňan Guanyu Zhou v barvách britské stáje UNI-Virtuosi, když vyhrál hlavní závod a posunul se do čela prozatímní klasifikace. Junior francouzské automobilky Alpine tak od začátku potvrzuje roli jednoho z největších favoritů. K jeho vyzyvatelům bude určitě patřit novozélandský junior Red Bullu Liam Lawson, jenž letos nastupuje za další špičkovou britskou stáj Hitech Grand Prix. Velké věci se dají čekat od australského talenta Oscara Piastriho. Ten loni na první dobrou získal titul ve formuli 3 a netají se nejvyššími ambicemi ani pro svou premiérovou sezonu ve formuli 2. Naopak trochu za očekáváním zatím zůstal Piastriho týmový kolega z mistrovské stáje Prema Robert Švarcman z Ruska. Uvidíme, zda to byl v jeho podání pouze ojedinělý nevydařený víkend, každopádně po silné loňské sezoně by měl letos útočit na příčky nejvyšší. Nejbližší příležitost k tomu bude mít od 20. do 22. května, kdy se 22 monopostů Dallara F2 2018 Mécachrome sjede k 2. klání sezony 2021 v ulicích Monte Carla.