To už není náhoda: český junior znovu vicemistrem světa

/
994 přečtení
3 minut čtení

Čtrnáctiletý Vítězslav Marek se stal vicemistrem světa v motokrosu. Ve finském městě Vantaa, kde se letos juniorský šampionát konal, vybojoval stejně jako loni stříbrnou medaili ve třídě do 85 ccm.

Ve druhé jízdě se přitom prosadil do čela, ale v předposledním kole spadl ze své KTM a vítězství, které by mu zajistilo titul mistra světa, bylo ztraceno. Přesto ji dokončil na 2. místě, takový náskok si vyjel před svými pronásledovateli. V první rozjížďce se naopak musel probíjet ze středu pole, a tak 2. místo v cíli se dalo považovat za velký úspěch. Stejná příčka v té druhé pak byla spíš lehkým zklamáním, ale konečné stříbro potvrdilo nesporný talent 14letého jezdce pardubického týmu Cermen Racing. Mistrem světa je zaslouženě Nizozemec Gyan Doensen na Husqvarně, celkově třetí skončil Belgičan Jarne Bervoets na KTM.

Ve 14 letech má na svém kontě 2 stříbrné medaile z motokrosového MS juniorských pětaosmdesátek. Bude se Vítězslavu Markovi (vlevo) dařit i příští rok ve třídě do 125 ccm? (Foto: Autoklub ČR)

„Škoda. Vypadalo to nadějně, ale i druhé místo bereme jako úspěch. Jelo se v opravdu nejsilnější konkurenci. Se mnou tam byla řada čtrnáctiletých kluků, kteří stejně jako já končí v pětaosmdesátkách. Já už jsem ve stopětadvacítkách prakticky letos, do slabší kubatury to pro mě bylo takové odskočení. Chci moc poděkovat rodině a všem partnerům, kteří mě podporují. Jsem rád, že jsem členem programu nadějí motorsportu ACCR Czech Talent Team. Znamená to pro mě hodně,“ řekl po závodě Vítězslav Marek, jenž definitivně přestupuje do vyšší třídy 125 ccm. V ní se ve Finsku už letos představil Julius Mikula na KTM a obsadil solidní 5. místo. Světovým šampionem v juniorských stopětadvacítkách se stal Nizozemec Ivano van Erp na Yamaze.