Se zpožděním, ale přece

/
798 přečtení
4 minut čtení

Mezinárodní automobilové federace oficiálně potvrdila vznik nového mistrovství formule 4 pro středoevropskou zónu. Ponese název Formula 4 CEZ Championship.

Dokončení komplikovaného porodu tohoto mistrovství je velmi důležitým počinem na okruhové scéně našeho regionu, kde formule 4 na platformě certifikované série dosud citelně chyběla. Certifikace FIA umožní těm nejúspěšnějším získat body pro tzv. superlicenci. Premiérová sezóna 2023 odstartovala koncem dubna na Hungaroringu a nedávno pokračovala na Red Bull Ringu. V plánu jsou ještě závodní víkendy na Slovakiaringu, v Mostě, v Brně a na nově vybudovaném maďarském okruhu Balaton Park. Seriál je otevřen i pro jezdce z jiných než členských zemí středoevropské zóny. Autoklub České republiky nese odpovědnost za veškeré organizační a bezpečnostní záležitosti. Závodí se s monoposty Tatuus F4-T421 poháněnými čtrnáctistovkovým turbomotorem Abarth FT-J o výkonu 180 koní. Stejnou techniku používá i řada jiných šampionátů formule 4 – například italský, britský či španělský.

Do nově vzniklého seriálu se zatím zapojilo 10 jezdců. Je pravděpodobné, že v průběhu sezony jich ještě pár přibude. (Foto: Křenek Motorsport)

Vznik 13. certifikovaného mistrovství formule 4 uvítal i prezident FIA. „Formula 4 CEZ Championship poskytne další stimul pro mladé jezdce v regionu, kteří chtějí stoupat po monopostové pyramidě. Tato iniciativa koresponduje s misí FIA zdvojnásobit účast v motoristickém sportu tak, že ten se stane cenově dostupným a přístupným pro všechny,“ uvedl Mohammed Ben Sulayem. „Jsem velmi rád, že se nám toto mistrovství povedlo ustanovit. V našem regionu máme mnoho motokárových jezdců, kteří každoročně dosahují určitého věku, a dosud jsme neměli cenově dostupný způsob, jak jim nabídnout pokračování v motoristickém sportu. To se nyní mění. Formule 4 je základem monopostové pyramidy, což nám umožní podporovat talenty z našeho regionu při jejich postupu do vyšších formulových šampionátů. Rád bych poděkoval prezidentovi FIA Mohammedu Ben Sulayemovi, bez jehož podpory by toto mistrovství nemohlo vzniknout,“ dodal prezident Autoklubu ČR a člen Světové rady motorsportu FIA Jan Šťovíček.

Napsat komentář

Předchozí článek

Superbem na rally? Proč ne!

Další článek

Český motorsport 2023 – 3. díl je online

Nejnovější články

0 £0.00