Česko má světového šampióna!

/
3313 přečtení
6 minut čtení

Některé úspěchy bohužel zůstávají v ústraní. Přitom se nestává tak často, aby český motoristický sportovec uspěl na nejvyšší úrovni. A právě to se letos povedlo. Ervín Krajčovič vybojoval titul mistra světa ve flat tracku.

Závody terénních motorek na plochodrážních oválech stále ještě působí poněkud exoticky, byť mistrovství světa se v této původně americké disciplíně jezdí už od roku 2011. Citelně mu však chybí promotér, který by se postaral o propagaci. Zatím flat track funguje téměř v ilegalitě a o dění se kromě aktivních účastníků zajímá jen velmi malá komunita. Není proto divu, že počin Ervína Krajčoviče česká mainstreamová média „vyřešila“ otištěním krátké zprávy ČTK. Přitom jde nejen o vrcholný moment v kariéře 32letého nositele slavného závodnického jména (motocyklovému sportu se úspěšně věnovali jeho táta i nedávno zesnulý děda), ale především o významný zápis do historie českého motorsportu. Dosud posledním motoristickým mistrem světa z Česka se stal Patrik Hájek, když v roce 2018 ovládl motokárovou třídu KZ. Další tituly našich jezdců už z paměti obtížně vyloví i dříve narození.

Mistr světa Ervín Krajčovič (34) vede jednu z rozjížděk v Pardubicích. Následují ho Vittorio Emanuele Marzotto (148), Matteo Boncinelli (8), Ondřej Svědík (22) a Tim Neave (54). (Foto: FIM/Jesper Veldhuizen)

Letošní mistrovství světa ve flat tracku potěšilo kvalitnější konkurencí, než bývalo v minulých letech standardem. Startovní pole se rozšířilo o řadu mimoevropských závodníků, kteří tomuto šampionátu konečně dodali globální nádech. Pravidelně se účastnili šikovní Argentinci, muziku tvrdil Australan Jarred Brook a hodně vidět byl také bývalý mistr USA Sammy Halbert. Když k tomu přičteme tradiční favority z Itálie i několik rychlých Španělů, dostáváme kvalitu, která tu ještě nebyla. Ervín Krajčovič jí čelil vyrovnaností svých výkonů. Sice ani jednou nevyhrál, nicméně se pravidelně umisťoval na stupních vítězů nebo těsně pod nimi. To další Čech Ondřej Svědík zahájil ofenzívu famózním vítězstvím v britském Manchesteru, ale nepovedené „té-téčko“ v italském Boves-Cuneo ho z boje o titul vyřadilo. Až pomine zklamání z nepopulární brambory, bude 27letý rodák z Pardubic hodnotit sezonu jako vydařenou.

Také ve flat tracku se začíná objevovat ženský element. Nejviditelněji ho reprezentuje i u nás dobře známá Rakušanka Yasmin Poppenreiter, která MS 2023 zakončila se 4 body na 27. místě. (Foto: archiv)

Zatímco účastnický peloton nabral sílu hodnou světového statusu, kalendář stále setrvává v podobě, která mu zůstává hodně dlužna. Vše se totiž odehraje v rychlém sledu 5 závodů během několika týdnů na přelomu léta a podzimu. Mimoevropská destinace je z ekonomických důvodů mimo realitu, ale přidání 2 podniků a jejich rozprostření do delšího období by nepochybně podtrhlo růstové ambice globálního seriálu. Uvidíme, zda k tomu dojde už příští rok…

Konečné pořadí MS 2023: 1. Ervín Krajčovič (Česko/KTM) 93, 2. Gerard Bailo (Španělsko/KTM) 87, 3. Matteo Boncinelli (Itálie/GasGas) 84, 4. Ondřej Svědík (Česko/Yamaha) 79, 5. Matias Lorenzato (Argentina/Zaeta) 78, 6. Jarred Brook (Austrálie/Husqvarna) 77 bodů.

Napsat komentář

Předchozí článek

Orlen Speedway Academy angažovala českého teenagera

Další článek

Švýcar slaví titul, ale pachuť zůstává

Nejnovější články

Český ústup ze slávy

Automobilové závody do vrchu bývaly téměř jistou zásobárnou evropských medailí pro české jezdce. Tentokrát vše nasvědčuje

0 £0.00