Česko bude v roce 2023 hostit světovou rallye i řadu dalších významných podniků

/
4215 přečtení
8 minut čtení

Ač se to původně nezdálo, příští rok bude z pohledu špičkového motorsportu na našem území poměrně bohatý. Řada organizátorů už spustila předprodeje vstupenek na své akce, což může být inspirací při shánění zajímavých vánočních dárků.

Jako první tuzemské médium jsme už koncem září přinesli informaci o tom, že k nám zavítá mistrovství světa v rallye. Nyní jsou známa první fakta o středoevropské soutěži, která poprvé v historii přivede nejlepší světové posádky do Česka. Stane se tak ve dnech 26. a 27. října. Ve čtvrtek se uskuteční slavnostní start v Praze. Předpokládá se, že rampa bude umístěna před vstupní branou na Pražský hrad. Následovat bude divácká superspeciálka v hlavním městě (pravděpodobně na Strahově, ale to se stane předmětem dalšího vyjednávání). V pátek následuje klasická 1. etapa, která účastníky zavede na rychlostní zkoušky v Plzeňském kraji. Jejich délka se má pohybovat kolem 120 km a z tohoto pohledu půjde o nejdelší etapu celé soutěže, ale do kolika úseků bude tato kilometráž rozdělena, zatím není jasné. V souhrnu se počítá s 18 až 20 rychlostními zkouškami. Překvapivě nebude na českém území zřízen tzv. remote service, ale pouze zóna pro tankování a výměnu pneumatik. Sobotní část se odehraje v Horních Rakousích a nedělní rychlostní zkoušky včetně powerstage budou vytyčeny na území Bavorska. Ceremoniál dekorování vítězů proběhne v Pasově na centrálním náměstí u Dunaje. Pasov jako středobod soutěže poskytne i prostory pro servisní centrum, které bude situováno na výstaviště Passau-Kohlbruck, a kolem Pasova povede také trať shakedownu. Ten je kvůli logisticky náročnému přesunu do Prahy naplánován už na středu. Jak řekl na tiskové konferenci prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček, tím se plní sny několika generací českých fanoušků. Snad pro ně nebude zlým probuzením, až se přijdou podívat. Podle sportovního prezidenta ADAC Gerda Ennsera by se cena vstupného měla pohybovat kolem 100 eur.

Soupeření špičkových jezdců na silničních motorkách v čele s Álvarem Bautistou, Toprakem Razgatliogluem či Jonathanem Reou bude koncem července svátkem všech příznivců jedné stopy – tentokrát opravdu dostupným pro širokou veřejnost. (Foto: Dorna WorldSBK)

To čeští pořadatelé servírují svá motorsportovní menu poněkud citlivěji. Potěší zejména změna přístupu Autodromu Most, který již potřetí uprostřed letních prázdnin uspořádá mistrovství světa superbiků. Konečně došlo na sektorové vstupenky. Základní cena tak klesla na příznivých 750 Kč, vstup do paddocku lze přikoupit za dalších 750 Kč. Tomu tleskáme, protože se tím zpřístupňuje špičkový motocyklový sport mnohem širšímu okruhu zájemců. Například nejlevnější vstupenka na plochodrážní Grand Prix ČR stojí 999 Kč. Loketští organizátoři motokrosového MS zatím předprodej nezahájili, ale i oni dostali svůj tradiční termín v polovině července. V podstatě si většina podniků udržela své místo v kalendáři, rozdíly proti letošnímu roku nejsou zásadní. Vítanou novinku představuje ME v kartingu, které k nám zavítá po mnoha letech motokárového půstu.

Třinecký Steel Ring se konečně dočkal. Nejlepší jezdci a jezdkyně Evropy si to rozdají ve třídách OK a OK Junior, snad za hojné české účasti. (Foto: archiv)

Následující tabulku berte jako informativní, některé termíny se ještě mohou změnit. Nicméně věříme, že si každý vybere to své. Rozhodně by byla škoda zůstat doma. V dnešním pomateném světě nemá smysl odkládat zážitky na příště, jelikož žádné „příště“ už nemusí přijít. Tak na viděnou se špičkovým motorsportem v nové sezoně!

Tipy na zajímavé akce českého motorsportu v roce 2023

datumseriállokalita
6.-7.5.MS v sajdkárkrosuKramolín u Nepomuku
20.-21.5.ME v kartingu (OK + OK Junior)Steel Ring Třinec
2.-3.6.MS na krátké ploché dráze (+ SGP2)Stadion Markéta Praha – Břevnov
3.-4.6.ME v závodech automobilů do vrchuEcce Homo Šternberk
1.-2.7.ME v autokrosuNová Paka – Štikovská rokle
   
15.-16.7.MS v motokrosu (+ EMX 65, EMX 85, EMX 2t)Loketské serpentiny
29.-30.7.MS superbikůAutodrom Most
18.-20.8.ME v automobilových soutěžíchBarum Czech Rally Zlín
26.-27.8.MS v sajdkárkrosuKaplice – Blanská kotlina
26.-27.8.ME v autokrosuCross aréna Přerov
23.9.MS ve flat trackuPardubice – Svítkov
26.-27.10.MS v automobilových soutěžíchPraha a Plzeňský kraj

Napsat komentář

Předchozí článek

Holky z kanclu nejedou, ale Čechů bude dost

Další článek

Bída obchází motorsport, i Charouz už stahuje rolety

Nejnovější články

Český ústup ze slávy

Automobilové závody do vrchu bývaly téměř jistou zásobárnou evropských medailí pro české jezdce. Tentokrát vše nasvědčuje

0 £0.00