Češi jsou vicemistry světa na dlouhé ploché dráze

/
676 přečtení
5 minut čtení

Martin Málek, Josef Franc a Hynek Štichauer sahali v německém Herxheimu po titulu mistrů světa na dlouhé ploché dráze. Nakonec si po dramatické finálové jízdě pověsili na krk stříbrné medaile, ale domácím favoritům zle zatopili.

Finále mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze se konalo po dvouleté pauze. Do ochozů téměř kilometr dlouhého oválu v německém Herxheimu zavítalo 12 500 diváků, kteří očekávali triumf favorizovaného domácího týmu. Málokdo z nich tušil, jak těžkým soupeřem bude zkušená česká sestava. Od začátku naši drželi s Němci krok a po základní části měli stejný počet bodů jako oni. Obě družstva postoupila přímo do finále, kam z rozjížďky poslední šance zamířili obhájci titulu z roku 2019 Francouzi. Stejně vyrovnané jako dosavadní průběh závodu bylo i finálové vyvrcholení. Od startu vypálila jako raketa domácí hvězda Erik Riss. Za něj se pověsili Franc s Málkem a jelikož Lukas Fienhage jel až pátý, v tom okamžiku byli Češi světovými šampiony. Jenže v poslední zatáčce před cílem udělal letošní mistr České republiky Martin Málek drobnou chybu a Francouz Mathieu Tresarrieu se dostal na jeho úroveň. Fotofiniš pak přiřkl 3. místo právě jemu, Málek dojel čtvrtý a Fienhage pátý. To znamenalo shodný počet bodů pro Čechy i Němce, takže muselo rozhodnout pomocné kritérium. Zásluhou Rissova vítězství ve finále se radovali domácí.

Český tým ve složení (zleva) Zdeněk Schneiderwind, Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek na stupních vítězů v německém Herxheimu. (Foto: Autoklub ČR)

„Kluci podali fantastický výkon, už po základní části měli stejně bodů jako domácí a postupovali přímo do finálové jízdy. Ta byla hodně tvrdá, řekl bych někdy až na hraně, ale takové jsou závody. Škoda, že tady není jako na klasické Grand Prix televize, nemuselo být tolik diskuzí po projetí cílem. Tato disciplína je specifická a já věřím, že tým má budoucnost a na zlato ještě může dosáhnout,“ zhodnotil výsledek českého týmu jeho manažer Zdeněk Schneiderwind. Letošní světové finále družstev tedy nabídlo strhující podívanou, kterou však poněkud kazily velmi dlouhé prostoje mezi jednotlivými jízdami. Zejména ve vložených závodech docházelo k častým pádům, které časový harmonogram nepřiměřeně protahovaly. Program se natáhl na více než 5 hodin a končil až pozdě večer. To rozhodně není šťastné. Dlouhá plochá dráha nemá zrovna na růžích ustláno a když už se podaří přilákat solidní diváckou návštěvu, neměla by se pokoušet její trpělivost.

Výsledky: 1. Německo 42 bodů (Erik Riss 27, Lukas Fienhage 13, Max Dilger 2), 2. Česko 42 (Martin Málek 25, Josef Franc 15, Hynek Štichauer 2), 3. Francie 39 (Mathieu Tresarrieu 29, Stéphane Tresarrieu 4, Mathias Tresarrieu 6), 4. Nizozemsko 41, 5. Velká Británie 31, 6. Dánsko 22, 7. Polsko 12, 8. Finsko 11.

Napsat komentář

Předchozí článek

Svátek ploché dráhy: do Prahy míří světová elita i nadějné mládí

Další článek

Trnka ozdobil Ecce Homo stříbrem, Merli traťovým rekordem

Nejnovější články

Český ústup ze slávy

Automobilové závody do vrchu bývaly téměř jistou zásobárnou evropských medailí pro české jezdce. Tentokrát vše nasvědčuje

0 £0.00