Svátek ploché dráhy: do Prahy míří světová elita i nadějné mládí

/
393 přečtení
5 minut čtení

V pátek 27. a v sobotu 28. května se na plochodrážním stadionu Markéta v Praze-Břevnově uskuteční hned 2 závody mistrovství světa na krátké ploché dráze. Nový promotér slibuje velkolepou podívanou, v níž spojí motorsport a show.

Speedway Grand Prix České republiky se jezdí nepřetržitě od roku 1997 a je dnes nejtradičnější součástí kalendáře. Navíc přináší závodníkům štěstí. Neuvěřitelných 12 z posledních 20 pražských vítězů se ve stejné sezoně dočkalo titulu. Bude to platit i letos? Zatím se odjely 2 závody jedenáctidílného seriálu, po nichž se do čela vyhoupl Polák Bartosz Zmarzlik. Ten nasbíral 32 bodů – o 2 víc než Dánové Leon Madsen a Mikkel Michelsen. Za nimi zaostává o pouhý bod další Polák Maciej Janowski. Špička se tedy jeví velmi vyrovnaně a na vítězství může pomýšlet zhruba 10 jezdců.

Závody se uskuteční pod patronátem nového promotéra, který fanouškům levých zatáček přinese pozměněný formát, novou fanzónu, bohatý doprovodný program a velikou show. (Foto: Autoklub Markéta při PSK Olymp Praha)

Letos do prestižního šampionátu vstoupil zkušený promotér Discovery Sports Events a ihned začal realizovat změny. Zaměřil se především na doprovodný program, z něhož hodlá udělat prvotřídní show amerického střihu. Její součástí bude autogramiáda všech jezdců nebo diváky oblíbený Monster stan. Atraktivnější vzhled depa a nové pódium pro slavnostní ceremoniál jsou další novinky, které seriál pozvednou na vyšší úroveň. Pořadatel slibuje akci, kterou Praha ještě neviděla. Přispět k tomu má také páteční závod SGP2, což je nové označení pro mistrovství světa juniorů do 21 let. To letos obsahuje 3 závody, přičemž ten úvodní se jede právě u nás.

Dvacetiletý Jan Kvěch bude v permanenci po oba večery. Mezi juniory jede poslední sezonu, kterou by rád korunoval hmatatelným úspěchem. (Foto: Autoklub ČR)

Přestože Česká republika nemá ve startovním poli stálého zástupce, domácí diváci budou mít komu fandit. Divokou kartu totiž dostal opět Jan Kvěch z pořádajícího Olympu Praha, který chce přetavit loni nabyté zkušenosti v lepší výsledek.

„Děkuji za šanci získat druhý rok v řadě divokou kartu. Budu čerpat z loňských zkušeností a chyb, které jsem jako jezdec udělal. Jdu do toho znovu naplno a budu chtít zajet nějaký dobrý výsledek,“

řekl na předzávodní tiskové konferenci.

Ostatně právě on bude jednoznačně nejvytíženějším mužem víkendu. Již v pátek se zúčastní závodu SGP2, kam postoupil z kvalifikačních kol společně s dalšími dvěma českými zástupci Danielem Klímou a Petrem Chlupáčem. Páteční předkrm naservíruje nejen trojici domácích juniorů, ale vůbec poprvé v historii světových šampionátů na ploché dráze také ženu – na divokou kartu startující Němku Celinu Liebmann. Velká plochodrážní show je připravena. Jak v pátek, tak v sobotu se začíná v 19 hodin.

Napsat komentář

Předchozí článek

Velká soutěž se Zábavným kvízem Českého motorsportu!

Další článek

Češi jsou vicemistry světa na dlouhé ploché dráze

Nejnovější články

Černé mraky nad rally

Středoevropská rally pomalu získává konkrétní obrysy a soudě podle stesků některých pořadatelů významných podniků na českém

0 £0.00