Že terénní motorky na plochou dráhu nepatří? Omyl!

/
779 přečtení
6 minut čtení

Flat track je v Evropě relativně novým pojmem, ale v USA žije již 75 let. O víkendu se s jeho vrcholnou podobou seznámili návštěvníci pardubického plochodrážního svátku. Letošní mistrovství světa ve flat tracku totiž pokračovalo 3. podnikem v rámci víkendu Zlaté přilby města Pardubic. Před velkou diváckou kulisou nebyla nouze o souboje ani pády. Za krásného sobotního počasí se několik tisíc fanoušků přišlo podívat na bitvy o světové body v disciplíně, která kombinuje plochou dráhu s motokrosem. Šestnáct základních jízd, rozjížďka poslední šance a velké finále slibovalo odpoledne nabité závoděním. A to se skutečně povedlo. Byla u toho i pětice českých jezdců a hned v úvodní jízdě dne se podařilo jednomu z nich zvítězit. Ervín Krajčovič na první pokus zaznamenal plný počet bodů a položil dobrý základ pro postup do finále. Spolu s ním se stabilními výsledky ve všech čtyřech základních jízdách probojoval do finále ještě jeden Čech – Jiří Kraus.

S číslem 27 jede pozdější vítěz Corradetti, jedničku má úřadující šampion Kurvinen. Oba sleduje náš Ervín Krajčovič se startovním číslem 34. (Foto: Autoklub ČR)

Jednou z nejdramatičtějších jízd dne byla poslední šance, z níž postupují dva nejlepší do finále. O poslední dvě místa se prali až do cíle Ondřej Svědík s Kamilem Peukerem. Především Svědík na Yamaze se několikrát během této jízdy objevil na druhém místě, ale až do cíle ho neudržel a byl klasifikován jako čtrnáctý. Peuker na KTM obsadil 20. místo a Tomáš Kolařík, který s Hondou startoval na divokou kartu, obsadil při svém světovém debutu 22. místo. Vyvrcholením dne se stalo finále na 10 kol, kde si to rozdalo 12 nejlepších závodníků. Okamžitě se do vedení dostalo italské duo Corradetti a Moschini, které po výborném startu následoval Krajčovič na KTM. Ve druhém kole se však před něj dostal úřadující světový šampion Lasse Kurvinen z Finska, jenž rovněž sedlal KTM. První pětici doplňoval Španěl Bailo Gerard. Na 6. místě už se ztrátou několika metrů bojoval francouzský mistr Jeanpierre. Na hranici desítky se pohyboval vedoucí muž českého šampionátu Jiří Kraus na Hondě, aby si nakonec dojel pro 9. místo. Před ním se bojovalo jak o vítězství, tak o 4. příčku. Bailo Gerard si kolo a půl před koncem vyšlápl na Krajčoviče a odsunul ho na 5. místo v cíli. Vítězství urval 18letý italský mladík Kevin Corradetti na speciálu Zaeta a před závěrečným podnikem na domácí půdě v Boves-Cuneo může pomýšlet na titul mistra světa. Za ním dojel Kurvinen, který stále vede průběžné pořadí MS a má velmi blízko k obhajobě titulu, třetí skončil další Ital Daniele Moschini.

Vítězný Kevin Corradetti v Pardubicích představil málo známý italský stroj Zaeta, na jehož neotřelém designu se podílel i otec legendárního Valentina Rossiho Graziano. Pohání jej motor TM 450. (Foto: Autoklub ČR)

Od tréninků jsem se na dráze cítil docela dobře. Když jsme viděli, kolik diváků na nás přišlo, tak jsme se všichni těšili na každou jízdu o to víc. Závody byly na koukání určitě fajn. Že se ve své první světové sezoně dostanu až na 5. místo, jsem rozhodně nečekal,” neskrýval spokojenost v Pardubicích nejlepší český jezdec Ervín Krajčovič.