Téměř 40 tisíc návštěvníků vidělo v Mostě dramatické souboje světových superbiků

626 přečtení
6 minut čtení

Most má za sebou jeden z nejrušnějších víkendů posledních let. Na mistrovství světa superbiků dorazilo skoro 40 tisíc diváků, kteří fandili jedenácti českým závodníkům a viděli strhující závody nejen v královské třídě WorldSBK.

Po sobotním napínavém závodu třídy WorldSBK pokračovaly souboje na špičce stejně dramatickými bitvami i v nedělní části. Dopolední Superpole Race opanoval Toprak Razgatlioglu na Yamaze a do hlavního závodu, který se jel ve 14 hodin, tak startoval z první pozice. Letošní šampionát je velmi vyrovnaný, proto se nelze divit, že během 22 kol se pořadí na špičce několikrát promíchalo. Vítěz sobotního závodu Álvaro Bautista na Ducati drtil soupeře na cílové rovince, zatímco Jonathan Rea byl rychlejší v techničtějších částech trati. Razgatlioglu se na čelo vrátil v poslední třetině závodu a vedení udržel až do konce. Bautista dojel druhý a Rea byl třetí.

Kawasaki Olivera Königa se oděla do nového hávu. Dvě 16. místa jsou zatím jeho nejlepším výsledkem v letošní sezoně. (Foto: Autodrom Most)

Pro českého jezdce Olivera Königa byly nedělní superbiky ještě o něco těžší, protože po havárii v Superpole Race zničil motorku a nastupoval s poraněnou nohou. Podrobnější rentgen později odhalil, že ho český jezdec odjel se zlomenou kostí v nártu. Jeho odhodlání mu nakonec vyneslo 16. pozici jako v sobotu, ale na vysněné body to opět těsně nestačilo. „Nešel jsem přes závit, ale musel jsem si trochu jinak přešlapovat do zatáček. Bylo to náročné, jsem rád, že jsem dojel do cíle pro domácí diváky,“ popisoval novinářům se zatejpovanou nohou König z týmu Orelac Racing. V supersportech drželi čeští diváci palce Ondrovi Vostatkovi, který dojel na 16. místě. Patrik Homola s divokou kartou dokončil závod ve stejné třídě na 22. místě. Ve „třístovkách“ skončil Petr Svoboda z týmu Accolade Smrž na 11. místě a další Čech Filip Feigl, který startoval na divokou kartu, bral 16. místo.

Ondřej Vostatek v sobotu bodoval 11. místem, v neděli dojel těsně za body. (Foto: Autoklub ČR)

„Minulý rok jsme začali budovat tradici, hodně jsme investovali do dráhy i zázemí a jsem rád, že diváci i zástupci Dorny a Mezinárodní motocyklové federace to vnímají. Spokojenost se spoluprací je oboustranná a po druhém úspěšném mistrovství světa superbiků věřím, že příští rok budeme moci opět navázat a přinést jedinečnou podívanou a zážitky ještě více fanouškům,“ řekl předseda představenstva společnosti Autodrom Most Josef Zajíček. Pořadatelé za víkend napočítali 37 081 návštěvníků a oproti prvnímu ročníku, který byl poznamenán covidem, celková čísla téměř ztrojnásobili. „Druhý ročník superbiků na mosteckém autodromu se velmi vydařil. Divácká účast byla vysoká a závody napínavé, protože jsme po oba dny viděli skvělé akce ve všech třídách. Bylo to možné díky velkému úsilí a neustálému vylepšování ze strany Autodromu Most a také na základě zkušeností získaných v loňském roce. Již nyní se těšíme na návrat do Mostu v roce 2023,“ okomentoval druhý ročník výkonný ředitel WorldSBK Gregorio Lavilla. Mistrovství světa superbiků v Mostě sledovaly vedle fanoušků na místě stovky milionů diváků u televizních obrazovek a prostřednictvím oficiálních kanálů WorldSBK.