Češi do toho vtrhli ve velkém stylu

/
681 přečtení
6 minut čtení

Mistrovství světa ve flat tracku zahájilo sezonu 2023 nečekaným, zato totálním triumfem českých jezdců. Déšť na britském plochodrážním stadionu Belle Vue v Manchesteru jim evidentně svědčil.

Sedmadvacetiletý Ondřej Svědík vyhrál všechny čtyři rozjížďky a poté ovládl i finálovou jízdu. Přitom to zpočátku vůbec nevypadalo dobře, protože hustý liják hrozil předčasným ukončením závodního večera. Britští pořadatelé však věnovali úpravě dráhy maximální péči, a tak se se zpožděním podařilo absolvovat kompletní program 18 jízd. „Byla to pro mě nová zkušenost. Trať v Manchesteru je úplně jiná ve srovnání se vším, kde jsem závodil dřív, ale užil jsem si to. Vyhrát první rundu je pro mě suprové. Podmínky byly zpočátku náročné a po dešti bylo hodně mokro, ale po úpravě trati to bylo mnohem lepší. Jsem rád, že jsem vyhrál. Je to určitě dobrý start do sezony,” hlásil po závodě jeho vítěz. Svědíkovi byl největším soupeřem krajan Ervín Krajčovič. Oba Češi prokázali skvělou formu. V úvodním bloku čtyř rozjížděk na šest kol, z nichž se každé zúčastnilo sedm jezdců, se Svědík a Krajčovič podělili o vedení s Australanem Jarredem Brookem a Argentincem Matiasem Lorenzatem. Svědík a Brook se pak po vítězstvích ve svých druhých rozjížďkách osamostatnili v čele, ale Krajčovič zůstal ve hře a vzhůru se začali šplhat bývalý americký šampion Sammy Halbert i obhájce titulu mistra světa Gerard Bailo. Vítězství v posledních dvou rozjížďkách zajistila Svědíkovi důležitou první startovní pozici pro finále. Jeden bod ztrácel Brook, dva body ztráceli Krajčovič a Halbert. Desítka nejlepších po základní části automaticky postoupila do velkého finále na 12 kol. Jezdci, kteří skončili na 11. až 20. místě, bojovali o poslední dvě postupová místa v tzv. poslední šanci. Uspěli Němec Markus Jell a domácí hrdina Jack Bell. Pak už bylo všechno připraveno pro velké vyvrcholení. Finále přerušil pádem v úvodním kole Ital Daniele Tonelli, jenž byl následně vyloučen. Po restartu se vedení ujal Svědík pronásledovaný Krajčovičem a tato dvojice si postupně vybudovala slušný náskok, který udržela až do cíle.

České stupně vítězů v britském Manchesteru: vlevo stříbrný Krajčovič, uprostřed vítězný Svědík a vpravo bronzový Američan Halbert. (Foto: Taylor Lanning)

Světový flat track se ani letos nezmohl na víc než úsporný kalendář, který se bude odvíjet v rychlém sledu. Druhý podnik se uskuteční 10. září v maďarském Debrecenu, o pár dnů později 16. září je na pořadu tzv. tétéčko v italském Boves-Cuneo a už následující sobotu 23. září se jede na svítkovském stadionu v rámci Zlaté přilby města Pardubic. Pětidílný seriál vyvrcholí 8. října na dlouhodrážním oválu ve francouzském Morizés.

Stav MS 2023 po 1. podniku z 5: 1. Ondřej Svědík (CZ/Yamaha) 25, 2. Ervín Krajčovič (CZ/KTM) 22, 3. Sammy Halbert (USA/GasGas) 20, 4. Gerard Bailo (E/KTM) 18, 5. Jarred Brook (AUS/Husqvarna) 16, 6. Matteo Boncinelli (I/GasGas) 15 bodů.

Napsat komentář

Předchozí článek

Maťo Homola je šampionem TCR Eastern Europe

Další článek

Elektroideologie pohřbila rallycross (zatím světový)

Nejnovější články

Český ústup ze slávy

Automobilové závody do vrchu bývaly téměř jistou zásobárnou evropských medailí pro české jezdce. Tentokrát vše nasvědčuje

0 £0.00