Last minute: ještě jedno MS míří do Česka

/
1685 přečtení
5 minut čtení

V závěru loňského roku jsme na tomto místě přinesli přehled významných sportovních podniků, které se letos uskuteční na českém území. V té době ještě nikdo netušil, že k nim přibude další – dokonce s nejvyšším globálním statutem FIM. Koncem června bude mostecký okruh hostit mistrovství světa sajdkárů.

Kalendář světového šampionátu pro letošní rok byl dlouho zahalen mlhou. Po loňské sezoně ukončila činnost britská společnost RKB-F1 Motorsport, která se v posledních letech starala o závody sajdkárů na světové i britské úrovni, a mezinárodní motocyklová federace od té doby hledala nástupce. Teprve ve druhé polovině února podepsala smlouvu s německou firmou Motor Presse Stuttgart, která se stala novým promotérem MS pro rok 2023 s opcí do roku 2026. Němci slibují úspěšnou budoucnost s publikem rozšířeným o novou generaci fanoušků a perspektivně i se závody mimo Evropu. Zda se smělé plány podaří dovést do stádia realizace, se teprve ukáže. Podobně odvážné vize měli v roce 2018 také Britové, ale výsledek se nedostavil a tato specifická kategorie motocyklů spíše živořila na okraji zájmu. Vzhledem k časové tísni se pro letošní ročník zvolilo nejméně komplikované řešení, kdy většina závodních víkendů kopíruje mezinárodní mistrovství Německa silničních motocyklů IDM, které Motor Presse Stuttgart organizuje již mnoho let. To je i případ závodů v Mostě, které se pojedou v sobotu 24. června a v neděli 25. června. Víkendový program bude sestávat vždy z minimálně jednoho volného tréninku, dvou kvalifikací, sprintového závodu v délce 40 až 50 km a hlavního závodu v délce 70 až 85 km.

Posledním vítězem světového závodu sajdkárů v Mostě se 12. července 1998 stala britská posádka Stuart Muldoon/Chris Gusman na stroji LCR ADM. Ostatně šasi LCR (byť už vyráběné bratry Birchallovými ve Velké Británii) tvoří drtivou většinu startovního pole dodnes, pouze tehdejší půllitrové dvoutakty nahradily čtyřdobé šestistovky „superstockové“ specifikace. (Foto: archiv)

Sajdkáry na světové úrovni se do severních Čech vracejí po 25leté pauze. V rámci někdejšího mistrovství Evropy silničních motocyklů se na tamním autodromu konaly 2 ročníky v letech 1997 a 1998. V té době však byly „sajdy“ otitulovány pouze světovým pohárem, plnohodnotné mistrovství světa tedy bude mít v Mostě premiéru. Zatím je příliš brzy na úvahy o kvantitě startovního pole, nicméně nový promotér dostal od FIM za úkol zajistit účast minimálně 14 posádek. Věřme, že se jich sejde o něco víc. Pokud se podaří přilákat startující z britských ostrovů, nemusela by být nedosažitelná ani dvacítka účastníků. Jakkoliv vrcholem mostecké závodní sezony bude samozřejmě MS superbiků o víkendu 29.-30. července, světové sajdkáry představují velice zajímavé zpestření.

Kalendář MS sajdkárů 2023

datumokruhstát
13.-14.5.Sachsenring Hohenstein-ErnstthalNěmecko
16.-17.6.Circuit de Spa-Francorchamps StavelotBelgie
24.-25.6.Autodrom MostČesko
5.-6.8.Red Bull Ring SpielbergRakousko
19.-20.8.TT Circuit AssenNizozemsko
7.-8.10.Motorsport Arena OscherslebenNěmecko
28.-29.10.Autódromo Fernanda Pires da Silva EstorilPortugalsko

Napsat komentář

Předchozí článek

Speciální díl Českého motorsportu z Rallye Monte Carlo je online

Další článek

Tomáš Enge vstupuje s vlastním týmem do světa virtuálního motorsportu

Nejnovější články

0 £0.00