To nejlepší z Valašské Rally ve fotografiích Lukáše Chuma

1052 přečtení
6 minut čtení

Na Valašsku o uplynulém víkendu započal letošní ročník mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Nechyběla kompletní česká špička okořeněná účastí zajímavých zahraničních jezdců Mikolaje Marczyka z Polska a Toma Kristenssona ze Švédska. Valašská Rally byla součástí také slovenského mistrovství, takže se ve startovním poli objevila i zajímavá jména od našeho jihovýchodního souseda. Nechyběl u toho ani náš štáb včetně fotografa Lukáše Chuma, na jehož fotografie se můžete podívat.

Katy jsou zpět

Na trati bylo možné najít úseky, ve kterých se hodně katovalo. To bylo zajímavé jak pro diváky, tak pro fotografa, protože atraktivní katování je v posledních letech na českých tratích spíš pouhou raritou.

Pneumatiková loterie

Do cíle Valašské Rally 2022 zbývaly poslední tři rychlostní zkoušky a posádky se právě nacházely v servisní zóně. U Jana Kopeckého panoval relativní klid a vše vypadalo, že bude kontrolovat svůj čtvrtminutový náskok a vyhraje první podnik sezony. Opačná situace byla u dosud druhého Filipa Mareše a třetího Václava Pecha. Dvojici dělilo lehce přes tři vteřiny a oba nehodlali věnovat druhému ani metr tratě. Následoval odjezd od mechaniků vstříc startu rychlostní zkoušky Juřinka. Jenže hned na výjezdu z Valašského Meziříčí začalo pršet, déšť se krátce nato změnil ve sníh a napínavá pneumatiková loterie byla na světě. Jan Kopecký se narozdíl od Filipa Mareše či Václava Pecha rozhodl ještě před startem měřeného testu přezout a dát křížem 2 mokré a 2 suché pneumatiky. Těsně před startem sněžit přestalo, svítilo slunce a po sněhu ani památky. Počasí se takto změnilo ještě několikrát během celé závěrečné sekce.

Rošáda na poslední rychlostní zkoušce

Pořadí na čele se měnilo až do posledních metrů soutěže. V náročných podmínkách díky neustále se měnícímu počasí, které Valašská Rally z posledních let nepamatuje, rozhodovala strategická volba pneumatik. Nejúspěšnější byl nakonec Václav Pech, který v závěrečném měřeném testu přeskočil dosud vedoucího Jana Kopeckého a zvítězil. Pro rodáka z Kostelce nad Orlicí to však nebyl jediný pokles. Až na třetí pozici ho v samotném závěr odsunul také Filip Mareš.

Voda ovlivnila trať

Déšť a sníh ovlivnil spolu s výše zmíněným katováním trať letošní Valašské Rally. Například na známém skoku přes most na rychlostní zkoušce Lešná, kde jsou běžně auta půl metru ve vzduchu, se výrazněji odlepil jen Jan Kopecký. Před nájezdem na skok bylo vytaháno na trať hodně nečistot, a proto nebyla nájezdová rychlost taková, jako jsme byli zvyklí. Obdobně tomu bylo v jiné zatáčce na totožném úseku, kde déšť vytvořil velkou kaluž, která vypadá na fotografiích velmi efektně. Odlišný průjezd zvolil i tady Jan Kopecký. Oproti všem ostatním se kaluži vyhnul, jak jen to bylo možné.

Předchozí článek

Postcovidová kocovina středoevropských okruhů

Další článek

Pořad Český motorsport pokračuje na obrazovkách TV Nova a Voyo

Nejnovější články

0 £0.00