Svátek (nejen) motorkářů: superbiky se valí do Mostu!

/
665 přečtení
9 minut čtení

Už příští víkend se na mosteckém autodromu uskuteční jedna z největších akcí motoristického sportu v České republice. Mistrovství světa superbiků uzavře na severočeském okruhu první polovinu letošní sezony. Dosavadní průběh šampionátu naznačuje, že to bude strhující podívaná.

Mostecký podnik je v 12dílném kalendáři 6. v pořadí a kdo před letní přestávkou uspěje, může získat psychologickou výhodu do rozhodujících bitev. Zřetelně se rýsuje trojice zcela rovnocenných kandidátů na titul. Průběžné pořadí vede španělský navrátilec do továrního týmu Ducati Álvaro Bautista, jehož úvod sezony zastihl v oslnivé formě. Jenže naprosto stejně tomu bylo i v roce 2019, kdy si vyjel zdánlivě nedostižný náskok, ale titul mu nakonec unikl. Podle vlastních slov se z tehdejších chyb poučil, nicméně pád v Doningtonu opět přiživil spekulace o tom, že postavou malý Španěl se prostě s tlakem neumí dobře vypořádat. Pronásledovatelé tak cítí příležitost a už v Mostě mohou teoreticky převzít vedení. Blíže k němu má hvězda Kawasaki a šestinásobný mistr světa Jonathan Rea, ale po brilantním výkonu v Doningtonu se sebevědomím netají úřadující šampión Toprak Razgatlioglu. „Donington je jedna z mých oblíbených tratí, kde jsem vždy silný. V Mostě budu opět bojovat o vítězství, i tuhle trať mám rád,“ slibuje 25letý Turek ve službách Yamahy.

Trojice protagonistů svádí fascinující a naprosto vyrovnané souboje o vítězství, v nichž rozhodují detaily – Jonathan Rea (65), Álvaro Bautista (19) a Toprak Razgatlioglu (1). (Foto: Dorna WSBK)

Jestli do hry titánů zasáhne někdo další, zůstává velkou otázkou. Jejich jezdecká převaha je natolik výrazná, že by to bylo překvapivé. Nejlépe to ukazují výkony týmových dvojek Ducati, Kawasaki a Yamahy, které sledují dění na špici s citelným odstupem. Ve Velké Británii se blýsklo BMW, když se Scottem Reddingem za řídítky dokončilo na 3., 4. a 5. místě. To po mizérii z úvody sezony málokdo čekal. Nová kyvná vidlice Kalex, která nahradila dříve používanou Suter, má blahodárný vliv na přilnavost zadního kola a bavorský stroj může úřadovat hodně vysoko i v Mostě. Jak na to odpoví Honda, jejíž bodový náskok před BMW se po britském víkendu povážlivě ztenčil?

Především zásluhou divokých karet bude v akci i řada českých jezdců, ale reálnou naději na světové body má jen Ondřej Vostatek ve třídě Supersport. (Foto: Autoklub ČR)

Královská třída Superbike, která má na pořadu dva hlavní závody a k tomu v neděli dopoledne ještě krátký Superpole Race, sice strhne většinu divácké pozornosti, ale nebude zdaleka jedinou náplní mosteckého víkendu. Součástí mistrovství světa jsou podobně jako v Grand Prix i dvě nižší třídy. Ta prostřední se jmenuje Supersport a nově se oděla do atraktivnějšího hávu. Zatímco ještě loni fungovala téměř jako Yamaha Cup, letos startovní pole obohatily motocykly Ducati, Triumph a do hry se vrátila i MV Agusta. Nad všemi jezdecky vyčnívá Švýcar Dominique Aegerter s Yamahou, který bodově výrazně odskočil a jede si pro další titul světového šampiona, ale za ním se pořadí přesýpá závod od závodu. Nejmenší třída Supersport 300 slouží především k výchově mladých jezdců, jejichž divokost leckdy přináší horké chvilky. Výhradně juniorům jsou pak určeny série Yamaha bLU cRU European Cup s identickými stroji Yamaha YZF-R3 a Northern Talent Cup pro motocykly KTM RC4R, které se postarají o doplňkový program.

Mostecký okruh i jeho zázemí má za sebou další fázi modernizace. Pokud nezaprší, téměř jistě budou padat traťové rekordy. Jonathan Rea loni nastavil laťku časem 1:31,996 min. (Foto: Autodrom Most)

Oproti loňské premiéře, která se uskutečnila za omezené účasti diváků, letos žádné restrikce neplatí. Jednodenní vstupenka stojí v sobotu i v neděli 1790 Kč, celovíkendová zahrnující také páteční tréninky pak vyjde na 3490 Kč. V ceně je vždy obsažen přístup do paddocku. Rodiny může potěšit skutečnost, že mládež do 18 let neplatí žádné vstupné. To samé se týká osob ZTP/P včetně doprovodu. Sobotní program začíná v 9:45 kvalifikacemi, závodní neděli otevře v 11 hodin WorldSBK Superpole Race.

Aktuální stav MS superbiků: 1. Álvaro Bautista (E/Ducati Panigale V4R) 246, 2. Jonathan Rea (GB/Kawasaki ZX-10RR) 229, 3. Toprak Razgatlioglu (TR/Yamaha YZF-R1) 203, 4. Andrea Locatelli (I/Yamaha YZF-R1) 124, 5. Michael Ruben Rinaldi (I/Ducati Panigale V4R) 119, 6. Iker Lecuona (E/Honda CBR1000RR-R) 116, …9. Scott Redding (GB/BMW M1000RR) 79 bodů.

Napsat komentář

Předchozí článek

5. díl Českého motorsportu je online

Další článek

Továrna na adrenalin slaví 35 let, ale ve smrtelné křeči

Nejnovější články

0 £0.00