Bude modrá dobrá?

/
1073 přečtení
5 minut čtení

Silniční motocyklový jezdec Filip Salač přestupuje do silnější třídy Moto2. To je známo už několik měsíců, nyní se představil v nových týmových barvách.

Známý italský tým Gresini Racing působí v mistrovství světa silničních motocyklů téměř čtvrt století. Za tu dobu jeho jezdci stáli mnohokrát na pódiu, z toho šedesátkrát na stupni nejvyšším. Týmem prošli legendární jezdci jako Marco Simoncelli, Alvaro Bautista, Aleix Espargaró a další. Filipa Salače tak čeká velká výzva a očekávání, zda se mu podaří navázat na výsledky, které s italskou stájí vybojovali jeho předchůdci. Gresini Racing do sezony 2022 vstoupí se zcela novými jezdci. Salačovým stájovým kolegou bude Ital Alessandro Zaccone, jenž loni působil ve světovém poháru elektrických motocyklů MotoE a skončil na celkovém 5. místě.

Takto vypadá závodní motocykl Filipa Salače pro sezonu 2022. Zůstává jen tradiční startovní číslo 12. (Foto: Gresini Racing)

První seznámení s Kalexem Moto2 má Salač za sebou. Stalo se tak v závěru loňského roku ve španělském Jerezu a jeho dojmy byly veskrze pozitivní. Tamtéž by se měl svézt ještě začátkem února při dalších týmových testech, než absolvuje oficiální IRTA testy v portugalském Portimao plánované od 19. do 21. února. Český závodník doufá, že větší stroj mu bude sedět lépe než „malorážka“. Na ni se vzhledem k tělesné výšce obtížně skládal. Zimní přestávku využil 16. muž loňského MS ve třídě Moto3 k tréninku v posilovně, aby nabral svalovou hmotu.

Stejně jako všechny ostatní stroje Moto2 bude i Salačův Kalex poháněn tříválcovým motorem Triumph o objemu 765 ccm, jehož největší výkon přesahuje 140 koní. (Foto: Triumph Motorcycles Ltd)

Filip Salač se stane historicky 6. Čechem v této třídě. Zatím nejlépe se vedlo Karlu Abrahamovi, jenž sezonu 2010 uzavřel konečným 10. místem. Salač má velkou šanci tento výsledek překonat, byť asi ne už letos. Věří mu i týmový šéf Luca Gresini – syn loni zesnulého zakladatele stáje Fausta Gresiniho. „Filip je nadějný kluk. Během posledních let v Moto3 hodně vyrostl a přestože mu jeho výška byla na obtíž, zajel pár dobrých závodů a ukázal, že může bojovat ve vedoucí skupině,“ prohlásil při týmovém představení v italské Faenze. Mistrovství světa silničních motocyklů 2022 čítá rekordních 21 velkých cen. Začíná se 6. března v katarském Losailu, končí 6. listopadu ve španělské Valencii. Pro české fanoušky se jako nejbližší destinace nabízejí německý Sachsenring (19. června) a rakouský Red Bull Ring (21. srpna). Všechny závodní víkendy budou opět přítomny na obrazovkách sportovních kanálů a dalších platformách televize Nova.

Napsat komentář

Předchozí článek

Senzace! Oliver König vstupuje do mistrovství světa superbiků

Další článek

Buď a nebo: Roman Staněk zkusí napotřetí prorazit ve formuli 3

Nejnovější články

0 £0.00