Ve Vysokém Mýtě zněla česká hymna na počest 15letého juniora

/
625 přečtení
6 minut čtení

Mistrovství světa v supermotu zavítalo opět po roce do České republiky. Ve Vysokém Mýtě se z našich nikdo na stupně vítězů neprosadil, ale ve vloženém závodě evropského šampionátu juniorů exceloval český mladík.

Králem víkendu se stal německý obhájce titulu Marc Reiner Schmidt, když po vítězství v kvalifikačním superpole vyhrál nedělní závod. V tom sobotním skončil na 2. místě a stejné umístění zopakoval v závěrečném superfinále. V něm svedl dramatický souboj o vítězství s Rakušanem Lukasem Hollbacherem, ale oba se zdrželi vzájemnou kolizí a pro vítězství si dojel francouzský rekordman v počtu světových titulů Thomas Chareyre. Z Vysokého Mýta si odvezl stříbrnou medaili a na průběžně vedoucího Schmidta ztratil další 3 body. Náš nejlepší supermotardista Milan Sitnianský vytěžil z kolize 3. místo v superfinále, ale ani to mu na stupně vítězů nestačilo. Na trojici Schmidt-Chareyre-Hollbacher neměl a 4. místo bylo maximem možného. Z dalších Čechů zasáhli do dění Erik Provazník a Petr Pinc. Prvně jmenovaný nasbíral ve středu pole 26 bodů, druhý paběrkoval na chvostu a vytěžil skromné 4 body.

Pokud se nestane nic nepředvídatelného, o titul si to znovu rozdají tovární jezdci TM Marc Reiner Schmidt (1) a Thomas Chareyre (4). (Foto: XIEM)

Co se nepovedlo ve světovém klání, napravil ve vloženém závodě 15letý Matěj Kokeš. V mistrovství Evropy juniorů si to rozdávají na malých strojích s dvoudobými motory do 85 ccm vlastně ještě děti – vždyť minimální věk činí 9 let a maximální 15. Vítěz tak musí pro příští sezonu přestoupit mezi dospělé. Jak se mu tam bude dařit, je zatím ve hvězdách, ale mezi juniory si ve Vysokém Mýtě počínal naprosto suverénně a vyhrál volný trénink, kvalifikaci i obě závodní jízdy. Jelikož se nezúčastnil prvního podniku ve Španělsku, je průběžně až šestý. Pokud se však do šampionátu dodatečně zapojí, může atakovat minimálně medailové příčky.

Nad vysokomýtským areálem zněla česká hymna zásluhou Matěje Kokeše (uprostřed). Na Husqvarně týmu MIRA Racing vyhrál doprovodný závod ME juniorů. (Foto: XIEM)

Východočeská zastávka světového supermota ukázala, že tato disciplína není v nejlepší kondici. Letošní kalendář čítá pouze 6 závodních víkendů, z nichž se polovina odehraje v Itálii. To se dá mistrovstvím světa nazývat jen stěží. Kromě pořadatelů chybí také větší zapojení motocyklových výrobců. Přímo se angažuje pouze italská továrna TM, ostatní jsou přítomni tak nějak napůl. To se samozřejmě projevuje ve výsledkových listinách, kterým vládnou 2 největší hvězdy na továrních strojích. S nimi se dá těžko držet krok, o čemž ví své nejen Milan Sitnianský, jemuž se obhajoba loňského 4. místa v konečném pořadí začíná vzdalovat. Okleštěný seriál teď čeká letní přestávka, předposlední 5. díl je na programu až koncem září. Mezitím absolvuje 19 národních týmů MS družstev v belgickém Mettetu, ale ten český mezi nimi nebude. Škoda – 4. místo z minulého roku ukázalo, že bychom nemuseli být úplně bez šancí na medaili…

Průběžné pořadí MS 2022: 1. Marc Reiner Schmidt (D/TM) 269, 2. Thomas Chareyre (F/TM) 264, 3. Lukas Hollbacher (A/KTM) 256, 4. Elia Sammartin (I/TM) 196, 5. Milan Sitnianský (CZ/Honda) 169, 6. Axel Marie Luce (F/TM) 139 bodů.

Napsat komentář

Předchozí článek

Výkladní skříň ztrácí lesk, ale Čech bojuje o titul

Další článek

Motokrosové mistrovství světa v Lokti nad Ohří pohledem promotéra

Nejnovější články

0 £0.00