Špičkový karting opět v Česku – po dlouhé době

/
687 přečtení
4 minut čtení

Příští rok bude z pohledu vrcholných akcí motoristického sportu na českém území zřejmě chudší, než tomu bývalo v posledních letech. O to sympatičtěji působí jeden přírůstek, který tak trochu zapadl. Neprávem…

Po mnoha letech k nám zavítá mistrovství Evropy v kartingu. Stane se tak o víkendu 18.-21. května 2023, kdy se elita starého kontinentu ve třídách OK a OK Junior utká o body na našem nejnovějším motokárovém okruhu Steel Ring v Třinci. Naposledy byl evropský karting v Česku k vidění na Autodromu Sosnová u České Lípy v roce 2009, jenže tehdy šlo „jen“ o kvalifikační kolo. Dnes se evropský šampionát jezdí jiným systémem než dříve, na jaře příštího roku se v Třinci uskuteční druhý podnik čtyřdílného seriálu. V kartingové hierarchii se motokáry OK nacházejí pod vrcholnou úrovní KZ, ale to nijak nesnižuje dramatičnost soubojů dravých mladíků. Stroje s dvoudobými motory o objemu 125 ccm mají odstředivou spojku a mohou je pilotovat děti od 14 let, v lehce utlumené specifikaci Junior dokonce od 11 let. Letošními mistry Evropy se stali Brit Kean Nakamura-Berta (OK) a Rus Anatolij Chavalkin (OK Junior), ale v minulosti se z titulů radovaly pozdější hvězdy automobilových okruhů Max Verstappen, George Russell, Lando Norris, Alexander Albon, Nyck de Vries a mnozí další.

Třinecká kartingová aréna před několika dny obdržela mezinárodní homologaci CIK-FIA, aby na jaře příštího roku mohla přivítat nejlepší evropské motokáristy ve třídách OK a OK Junior. Snad se mezi nimi předvedou i chlapci a děvčata z Česka. (Foto: Steel Ring Třinec)

Steel Ring Třinec je nejmodernějším motokárovým areálem v České republice. Otevřen byl teprve před 5 lety, náklady na jeho výstavbu dosáhly 200 milionů korun. Trať má délku 1223 m a aktuálně se může pochlubit novou homologací kartingové komise Mezinárodní automobilové federace (CIK-FIA). Ta je nezbytnou podmínkou pro pořádání motokárových závodů mistrovství světa i Evropy a žádný jiný český okruh jí v současnosti nedisponuje. Doufejme, že tato událost přispěje k renesanci kartingu v naší zemi. Bohužel v posledních letech se čeští jezdci vrcholných mezinárodních akcí neúčastnili a úspěchy jejich předchůdců už začínají zapadat prachem.

Kalendář ME v kartingu 2023 – OK + OK Junior

23.-26.3.Kartodromo Internacional Lucas GuerreroValencia (E)
18.-21.5.Steel RingTřinec (CZ)
15.-18.6.Rodby Karting RingRødby (DK)
27.-30.7.Circuito Internazionale 7 LaghiCastelletto di Branduzzo (I)

Napsat komentář

Předchozí článek

6. díl Českého motorsportu je online

Další článek

Soumrak rallye: ani Barumka už nemá nic jistého

Nejnovější články

0 £0.00