Roman Staněk vstoupil do sezony pravdy jedním bodem

/
223 přečtení
5 minut čtení

Na okruhu Catalunya v Montmeló u Barcelony začal letošní seriál FIA mistrovství formule 3. Nově s trojicí závodů během jednoho víkendu, ale stejně jako loni se 30 vozy na roštu… Mezi nimi bude naše pozornost upřena na 17letého Romana Staňka, jehož monopost má startovní číslo 12.

Rodák z Valašského Meziříčí vstoupil do své 2. sezony v této třídě a bude se muset vypořádat s většími očekáváními. Loni jako nováček nasbíral v českém týmu Charouz Racing System celkem 3 body a umístil se na 21. pozici. Tentokrát musejí jeho ambice mířit výš. Přestoupil do kvalitního britského týmu Hitech Grand Prix, který sídlí přímo na závodním okruhu Silverstone. S ním si spolupráci vyzkoušel už během ledna a února, kdy společně absolvovali asijské mistrovství regionální formule 3. V něm skončil Staněk celkově desátý. Na novou sezonu se těší a věří, že má šanci uspět.

„Samozřejmě je letos mým cílem vyhrát titul, ale zpočátku se zaměřím na nižší cíle. Zatím se chci umisťovat mezi prvními třemi. Myslím, že s Hitechem je to reálné, protože tvrdě pracujeme a děláme dobré věci,“

hlásil před startem šampionátu Staněk.

První podnik jeho ambice úplně nenaplnil, když v kvalifikaci skončil jako 14. uprostřed pole. To je jednoduše málo i z pohledu reverzního roštu pro 1. závod, protože se otáčí pořadí jen 12 nejrychlejších jezdců. V něm dojel 16. a do 2. závodu musel opět startovat zezadu. Jeho reverzní rošt se tentokrát tvoří podle obráceného pořadí prvních 12 z úvodního závodu. V něm sice Staněk dojel 12., ale k jeho smůle už následoval pouze 3. závod (tzv. hlavní za plný počet bodů), do něhož se startuje podle výsledků kvalifikace. Český pilot tak začínal ze 14. místa a po 22 kolech dokončil jako desátý. Získal svůj 1. bod do celkové klasifikace, což vzhledem k okolnostem nebylo špatné, ale ani nijak oslnivé. Klíčem k lepším výsledkům je nepochybně kvalifikace, na níž bude třeba zapracovat. Startovat zezadu většinou znamená tam také skončit, protože ve vyrovnaném poli mladých dravců se velmi obtížně předjíždí.

Úvodní klání potvrdilo dominanci italského týmu Prema, jehož jezdci Dennis Hauger a Olli Caldwell si připsali po jednom vítězství a usadili se v čele průběžného pořadí. Nepochybně se tím zařadili do skupiny vážných kandidátů na titul. Rychlost prokázali i piloti dalšího italského týmu Trident – Jack Doohan a Clément Novalak. Nesporný talent demonstroval francouzský nováček Victor Martins, jenž zastínil i nositele slavného jména Arthura Leclerca. Stejně jako ve fomuli 2, jejíž kalendář se letos poprvé míjí se závodními víkendy formule 3, má Česká republika i ve formuli 3 zastoupení prostřednictvím stáje Charouz Racing System. V jejích barvách zabojují Američan Logan Sargeant, Brazilec Enzo Fittipaldi a Francouz Reshad de Gerus. Druhý podnik sezony 2021 přivítá od 18. do 20. června francouzský okruh Paula Ricarda v Le Castellet.