Český trial se blýskl na světové úrovni

/
1.6K přečtení
3 minut čtení

Letošní sezona motocyklového trialu přinesla až nečekané úspěchy českým barvám. Zasloužili se o ně talentovaní teenageři na strojích Beta Evo Factory 2T 125, které jim poskytl tuzemský importér italských motocyklů – dobříšská firma Beta Fabián.

V juniorské třídě stopětadvacítek Trial3 se zadařilo Davidu Fabiánovi, jenž ze 6 závodů vytěžil zlato, stříbro, 2 bronzy a 2 čtvrtá místa. To mu zajistilo 93 bodů a pozici vicemistra světa. Nad síly všech byl nepolapitelný Brit Harry Hemingway. Čtyřikrát vyhrál a dvakrát obsadil 2. příčku, takže nebylo co řešit. Nicméně šestnáctiletý Fabián jako jeden z nejmladších účastníků svými výkony zaujal a vysloužil si respekt soupeřů. Teoreticky by mohl ve stopětadvacítkách pokračovat i příští rok a pokusit se vybojovat titul, ale tato cesta se zdá být nepravděpodobná. Už v závěru sezony okusil silnější stroj ve třídě Trial2, kam zřejmě budou směřovat jeho kroky v příštím roce. Narazí tam na silnou konkurenci mnohem zkušenějších jezdců, často s přímou tovární podporou, a také bodované sekce budou obtížnější. Jakékoliv umístění v nejlepší desítce by bylo výsledkem z říše snů.

Vicemistr světa David Fabián (vlevo) na stupních vítězů vedle nového šampiona třídy Trial3 Harryho Hemingwaye. (Foto: Future7Media)

Skvělý rok má za sebou i Denisa Pecháčková, jež teprve v létě oslavila 15. narozeniny. Evidentně jí jde k duhu závodění na cyklotrialovém kole, které střídá s motocyklovým trialem. Kalendář světového poháru v ženské třídě Trial2 Women sice obsahoval pouze 4 dny ve 2 víkendech, ale to nijak nesnižuje celkové vítězství mladičké jezdkyně. Velmi dobře se vypořádala s tlakem rozhodujícího okamžiku a ustála nápor zkušenějších soupeřek. Přitom byla limitována slabší motorkou, jelikož s ohledem na věk musela sedlat stopětadvacítku. Většina ostatních se mohla opřít o výkonnější stroje s motory 250 až 300 ccm. Konečné pořadí tedy vypadá následovně: 1. Denisa Pecháčková (CZ/Beta) 69 bodů, 2. Theresa Bauml (D/Vertigo) 67, 3. Kaytlyn Adshead (GB/TRRS) 55.

Se svou Betou si náramně rozumí. Denisa Pecháčková patří v 15 letech k největším talentům ženského trialu. (Foto: Future7Media)

Talentovaná česká trialistka zakončila sezonu, v níž nemohla dosáhnout ničeho většího. Otázkou zůstává, co bude příští rok. Logicky by se nabízel přestup do třídy TrialGP Women. Že by tam měla naději na solidní výsledek, ukazuje loňská vítězka světového poháru Andrea Sofia Rabino. Šestnáctiletá Italka letos vtrhla mezi elitu jako uragán a nekompromisně sáhla po bronzové medaili z mistrovství světa. Něco takového Denisa Pecháčková těžko zopakuje, jelikož požadované věkové hranice 16 let dosáhne až v červenci 2023. Že by od FIM dostala výjimku, není úplně pravděpodobné. Spíš to vypadá na přechodnou sezonu, v jejímž závěru si snad bude moci vyzkoušet atmosféru elitní třídy. A v roce 2024 hurá na ně!

Denisa Pecháčková (vlevo) ve vybrané společnosti letošních mistrů světa – zprava Nor Sondre Haga (Trial2/Beta), Britka Emma Bristow (TrialGP Women/Sherco) a legendární 16násobný šampion ze Španělska Toni Bou (TrialGP/Montesa). (Foto: Future7Media)

Solidně, i když ne úplně zázračně dopadlo pro české barvy i závěrečné MS družstev – tradiční Trial národů. K Denise Pecháčkové se v Itálii připojila Petra Budínová a společnými silami získaly 6. místo. V podstatě stejného výsledku docílili muži, kteří ve složení David Fabián, Martin Matějíček a Martin Křoustek vyhráli tzv. International Trophy. Tady se o titul mistrů světa utkalo pouze 5 elitních týmů, mezi nimiž nepřekvapivě dominovali Španělé. Do Pyrenejí nakonec putují zlaté medaile i zásluhou žen, byť Španělky se musely hodně snažit, aby odrazily drtivý finiš britské sestavy.

Napsat komentář

Předchozí článek

Český sajdkárkrosař píše historii

Další článek

Blesk z čistého nebe: MS v rallye už za rok v Česku!

Nejnovější články

0 £0.00